İçeriğe geç

Derecik Mahalleleri

Derecik İlçesi

Derecik mahalleleri, Derecik ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz otuz yedinci en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Hakkari’nin ilçesi olan Derecik, Hakkari’nin yerleşim yerlerinden biridir. Derecik İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 437 km2’dir. Derecik ilçesinin rakımı ise 835 m olarak hesaplanmıştır. Derecik ilinin Kuzeyinde Şemdinli, doğusunda, batısında ve Güneyinde ise Irak ilçeleri bulunmaktadır. Derecik ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Derecik İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Derecik ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 23.377 nüfusa sahiptir.

Derecik ilçesi 2018 yılına kadar Şemdinli’ye bağlı bir belde olan Derecik, 18 Ekim 2018 tarihinde Hakkari’ ye bağlı ilçe olmuştur.

Derecik Mahalleleri

Derecik ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Derecik ilçesinin 4 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Derecik mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Orta mahallesi, Balkaya mahallesi ve Hacıbey mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Güney mahallesi, Vapurtepe mahallesi ve Merkez mahalleleridir. Derecik ilçesinin nüfus büyüklüğünü kırsal yerleşim yani köyleri ağırlıklı oluşturmaktadır.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DERECİK MAHALLELERİ

  1. Balkaya Mah.
  2. Güney Mah.
  3. Hacıbey Mah.
  4. Merkez Mah.
  5. Orta Mah.
  6. Vapurtepe Mah.

Derecik Tarihi ve Gezilecek Yerler

Derecik mahalleleri yeni ilçe olmasıyla birlikte tarihi ve gezilecek yerler açısından gelişmeler bulunmamaktadır. Komşu ilçeler çerçevesinde Hakkari ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Derecik Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çukurca Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…