İçeriğe geç

Çukurca Mahalleleri

Çukurca İlçesi

Çukurca mahalleleri, Çukurca ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz elli birinci en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Hakkari’nin ilçesi olan Çukurca, Hakkari’nin yerleşim yerlerinden biridir. Çukurca İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 725 km2’dir. Çukurca ilçesinin rakımı ise 1.312 m olarak hesaplanmıştır. Çukurca ilinin Kuzeyinde Hakkari Merkez, doğusunda ise Yüksekova, batısında Şırnak, Güneyinde ise Irak ilçeleri bulunmaktadır. Çukurca ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çukurca İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çukurca ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 16.137 nüfusa sahiptir.

Çukurca ilçesini coğrafi konumu ise 37° 14′ 48.8472” Kuzey ve 43° 36′ 44.1864” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çukurca Mahalleleri

Çukurca ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Çukurca ilçesinin 12 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Çukurca ilçesinin üç adet mahalleleri bulunmaktadır. Bunlar Yeşil Çeşme mahallesi, Emirşaban mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğünün büyük bir kısmını kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır. Geri kalan kısmında kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır.

Çukurca mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇUKURCA MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mah.
  2. Emirşaban Mah.
  3. Yeşil Çeşme Mah.

Çukurca Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çukurca mahalleleri Kasrı Hevtgan Kalesi, Emir Şaban Camii, Tarihi Taş Evler, Dervişoğlu Konağı, Mehmet Turan Evi Ve Süleyman Peygamber Camii gibi yerler bulunmaktadır. Hakkari ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çukurca Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Derecik Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…