Demirözü Mahalleleri

Demirözü İlçesi

Demirözü mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Bayburt’un ilçesi olan Demirözü, Bayburt’un yerleşim yerlerinden biridir. Demirözü ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz on yedinci en büyük ilçesidir. Demirözü İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 610 km2’dir. Demirözü ilçesinin rakımı ise 1.975 m olarak hesaplanmıştır. Demirözü İlçesinin, Kuzeyinde, Aydıntepe, Doğusunda, Bayburt Merkez Batısında, Gümüşhane Güneyinde, Erzincan ilçeleri bulunmaktadır. Demirözü ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Bayburt Merkez İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Demirözü ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.848 nüfusa sahiptir.

Demirözü ilçesini coğrafi konumu ise 40° 9′ 45.1332” Kuzey ve 39° 53′ 34.2564” Doğu gps koordinatlarıdır.

Demirözü Mahalleleri

Demirözü ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Demirözü ilçesinde 27 tane köy yerleşimleri bulunmaktadır. Demirözü mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Esentepe mahallesi, Pınarbaşı mahallesi ve Şirin mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çifte mahallesi, Güneşli mahallesi ve Karşıyaka mahalleridir.

demirözü mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DEMİRÖZÜ MAHALLELERİ

  1. Çiftetaş Mah.
  2. Esentepe Mah.
  3. Güneşli Mah.
  4. Karşıyaka Mah.
  5. Pınarbaşı Mah.
  6. Şirin Mah.
  7. Yeşilyurt Mah.

Demirözü Tarihi ve Gezilecek Yerler

Demirözü mahalleleri, Pulur (Gökçedere) Ferahşad Bey Camii, Pulur (Gökçedere) Medresesi, Sünür (Çayıryolu) Kutlu Bey Camii, Yukarı Hınzeverek (Çatalçeşme) Cami, Pulur Çayı, Yanbaksı (Güneşli Şehitler) Kümbeti, Demirözü Barajı gibi yerler bulunmaktadır. Doğa ve kültür turizmi adına Bayburt iline gelindiğinde tercih edilebilir ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Demirözü Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Aydıntepe Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…