Aydıntepe Mahalleleri

Aydıntepe İlçesi

Aydıntepe mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Bayburt’un ilçesi olan Aydıntepe, Bayburt’un yerleşim yerlerinden biridir. Aydıntepe ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz sekizinci en büyük ilçesidir. Aydıntepe İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 473 km2’dir. Aydıntepe ilçesinin rakımı ise 1,650 m olarak hesaplanmıştır. Aydıntepe İlçesinin, Kuzeyinde, Trabzon Doğusunda, Erzurum Batısında, Gümüşhane Güneyinde Bayburt Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Aydıntepe ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Bayburt Merkez İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Aydıntepe ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.434 nüfusa sahiptir.

Aydıntepe ilçesini coğrafi konumu ise 40° 23′ 23.4348” Kuzey ve 40° 8′ 48.3864” Doğu gps koordinatlarıdır.

Aydıntepe Mahalleleri

Aydıntepe ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Aydıntepe ilçesinin 24 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Aydıntepe mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kale mahallesi ve Yakudiye mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Hacı Ali Efendi mahallesi ve Ahmet Yesevi mahalleridir.

aydıntepe mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AYDINTEPE MAHALLELERİ

  1. Ahmet Yesevi Mah.
  2. Hacı Ali Efendi Mah.
  3. Kale Mah.
  4. Yakudiye Mah.

Aydıntepe Tarihi ve Gezilecek Yerler

Aydıntepe mahalleleri, Aydıntepe Yer Altı Şehri, Mezarlar, Aydıntepe Höyük, Çatıksu Gözetleme Kulesi gibi gezilecek yerler bulunmaktadır. Mezarlarıyla, yer altı şehri, höyükleri ve tarihi yapılarıyla doğa ve kültür turizmi için tercih edilebilir ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Aydıntepe Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Bayburt Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…