Bayburt Merkez Mahalleleri

Bayburt Merkez İlçesi

Bayburt Merkez mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Bayburt’un ilçesi olan Bayburt Merkez, Bayburt’un yerleşim yerlerinden biridir. Bayburt Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin elli dokuzuncu en büyük ilçesidir. Bayburt Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 2705 km2’dir. Bayburt Merkez ilçesinin rakımı ise 1550 m olarak hesaplanmıştır. Bayburt Merkez İlçesinin, Kuzeyinde, Aydıntepe, Doğusunda, Erzurum Batısında, Demirözü Güneyinde, Erzincan ilçeleri bulunmaktadır. Bayburt Merkez ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Bayburt Merkez İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Bayburt Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 66.628 nüfusa sahiptir.

Bayburt Merkez ilçesini coğrafi konumu ise 40° 15′ 37.1484” Kuzey ve 40° 13′ 40.9656” Doğu gps koordinatlarıdır.

Bayburt Merkez Mahalleleri

Bayburt Merkez ilçesinin 17 mahallesi bulunmaktadır. Bayburt Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Şingan mahallesi, Tuzcuzade mahallesi ve Zahit mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çiçekli mahallesi, Camiikebir mahallesi ve Karasakal mahalleridir.

bayburt merkez mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BAYBURT MERKEZ MAHALLELERİ

 1. Camiikebir Mah.
 2. Cumhuriyet Mah.
 3. Çiçekli Mah.
 4. Esentepe Mah.
 5. Gençosman Mah.
 6. Halfikale
 7. Hürriyet Mah.
 8. Kadızade Mah.
 9. Karasakal Mah.
 10. Mehmet Çelebi Mah.
 11. Şeyhhayran Mah.
 12. Şingah Mah.
 13. Tuzcuzade Mah.
 14. Uzungazi Mah.
 15. Velişaban Mah.
 16. Veysel Mah.
 17. Zahit Mah.

Bayburt Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Bayburt Merkez mahalleleri, Baksı Müzesi, Aydıntepe Yeraltı Şehri, Bayburt Kalesi, Kop Dağı Müdafası Tarihi Milli Parkı, Çoruh Nehri gibi yerler bulunmaktadır. Tarihi yapıları, kültürünü yansıtan müzeler, doğa harikaları ve milli parklarıyla doğa ve kültürel turizmi açısından önemli ilçelerinden bir tanesidir.

Bayburt Merkez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Demirözü Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…