İçeriğe geç

Demirköy Mahalleleri

Demirköy İlçesi

Demirköy mahalleleri, Demirköy ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz elli altıncı en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Kırklareli’nin ilçesi olan Demirköy, Kırklareli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Demirköy İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 893 km2’dir. Demirköy ilçesinin rakımı ise 302 m olarak hesaplanmıştır. Demirköy ilçesinin Kuzeyinde Bulgaristan, batısında Kırklareli Merkez, Güneyinde ise Pınarhisar ve Vize ilçeleri bulunmaktadır. Demirköy ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Demirköy İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Demirköy ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.829 nüfusa sahiptir.

Demirköy ilçesini coğrafi konumu ise 41° 49′ 21.4212” Kuzey ve 27° 45′ 45.9216” Doğu gps koordinatlarıdır.

Demirköy Mahalleleri

Demirköy ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Demirköy ilçesinin 13 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Demirköy mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Hamdibey mahallesi, Yeni mahallesi ve Orhaniye mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeni mahallesi ve Deniz mahalleleridir.

Demirköy mahalle haritası
Demirköy mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DEMİRKÖY MAHALLELERİ

  1. Deniz Mah.
  2. Hamdibey Mah.
  3. Orhaniye Mah.
  4. Yeni Mah.
  5. Yeni Mah.

Demirköy Tarihi ve Gezilecek Yerler

Demirköy mahalleleri Yıldız Dağları- Istıranca Dağları, Fatih Demir Dökümhanesi, Dupnisa Mağarası Ve İğne Ada gibi yerler bulunmaktadır. Kırklareli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Demirköy Tarihi ve Gezilecek Yerler

Demirköy Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Babaeski Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…