İçeriğe geç

Babaeski Mahalleleri

Babaeski İlçesi

Babaeski mahalleleri, Babaeski ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz yetmiş yedinci en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Kırklareli’nin ilçesi olan Babaeski, Kırklareli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Babaeski İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 670 km2’dir. Babaeski ilçesinin rakımı ise 59 m olarak hesaplanmıştır. Babaeski ilçesinin Kuzeyinde Kırklareli Merkez, doğusunda Lüleburgaz, batısında Pehlivanköy, Güneyinde ise Tekirdağ ilçeleri bulunmaktadır. Babaeski ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Babaeski İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Babaeski ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 47.065 nüfusa sahiptir.

Babaeski ilçesini coğrafi konumu ise 41° 25′ 52.7664” Kuzey ve 27° 5′ 30.4764” Doğu gps koordinatlarıdır.

Babaeski Mahalleleri

Babaeski ilçesinin 21 mahallesi bulunmaktadır. Babaeski ilçesinin 32 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Babaeski mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Gazikemal mahallesi, Gaziosmanpaşa mahallesi ve Dindoğru mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kemal Paşa mahallesi, Demirkapı mahallesi ve Birlik mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğünü kentsel yerleşimi oluşturmaktadır.

Babaeski mahalle haritası
Babaeski mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BABAESKİ MAHALLELERİ

 1. Atatürk Mah.
 2. Birlik Mah.
 3. Cumhuriyet Mah.
 4. Demirkapı Mah.
 5. Dindoğru Mah.
 6. Fevzi Çakmak Mah.
 7. Fevzi Çakmak Mah.
 8. Gazikemal Mah.
 9. Gaziosmanpaşa Mah.
 10. Gülbahçe Mah.
 11. Hacıhasan Mah.
 12. Halilpaşa Mah.
 13. Hamidiye Mah.
 14. Hatip Mah.
 15. Hürriyet Mah.
 16. Kemal Paşa Mah.
 17. Kurtuluş Mah.
 18. Paşa Mah.
 19. Şamdani Mah.
 20. Şeker Mah.
 21. Yeni Mah.

Babaeski Tarihi ve Gezilecek Yerler

Babaeski mahalleleri Hızır Bey Camii, Babaeski Köprüsü, Langoz Ormanı, Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü Ve Vize Küçük Ayasofya Cami gibi yerler bulunmaktadır. Kırklareli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Babaeski Tarihi ve Gezilecek Yerler

Babaeski Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Demirköy Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…