İçeriğe geç

Daday Mahalleleri

Daday İlçesi

Daday mahalleleri, Daday ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz doksan birinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Daday, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Daday İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 843 km2’dir. Daday ilçesinin rakımı ise 868 m olarak hesaplanmıştır. Daday ilçesinin Kuzeyinde Azdavay, Pınarbaşı ve Ağlı doğusunda Seydiler ve Kastamonu Merkez, batısında Karabük, Güneyinde ise Araç ilçeleri bulunmaktadır. Daday ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Daday İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Daday ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.217 nüfusa sahiptir.

Daday ilçesini coğrafi konumu ise 41° 28′ 39.4572” Kuzey ve 33° 28′ 9.2172” Doğu gps koordinatlarıdır.

Daday Mahalleleri

Daday ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Daday ilçesinin 60 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Daday mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi ve Bey mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kalem mahallesi ve Kelebek mahalleleridir.

Daday mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DADAY MAHALLELERİ

  1. Bey Mah.
  2. Kalem Mah.
  3. Kelebek Mah.
  4. Merkez Mah.

Daday Tarihi ve Gezilecek Yerler

Daday mahalleleri, 30 Ağustos Zafer Şenlikleri, At Çiftliği, Hükümet Konağı, Seyidi Beyoğlu Konağı, Mustafa Şükrü Efendi Konağı, Honsalar Tepesi Tümülüsü, Balaban Ağa Konağı Ve İnciğez Kaya Mezarları gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Daday Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çatalzeytin Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…