İçeriğe geç

Çatalzeytin Mahalleleri

Çatalzeytin İlçesi

Çatalzeytin mahalleleri, Çatalzeytin ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz elli altıncı en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Çatalzeytin, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Çatalzeytin İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 272 km2’dir. Çatalzeytin ilçesinin rakımı ise 11 m olarak hesaplanmıştır. Çatalzeytin ilçesinin doğusunda Sinop, batısında Abana ve Bozkurt, Güneyinde ise Taşköprü ve Devrekani ilçeleri bulunmaktadır. Çatalzeytin ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çatalzeytin İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çatalzeytin ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.299 nüfusa sahiptir.

Çatalzeytin ilçesini coğrafi konumu ise 41° 57′ 4.2480” Kuzey ve 34° 13′ 36.1452” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çatalzeytin Mahalleleri

Çatalzeytin ilçesinin 2 mahallesi bulunmaktadır. Çatalzeytin ilçesinin 41 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Çatalzeytin mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesidir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çelebiler mahallesidir. Kentsel yerleşimi oluşturan mahallelerdir. İlçenin nüfusunun yaklaşık yarısını kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Çatalzeytin mahalle haritası
Çatal Zeytin mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇATALZEYTİN MAHALLELERİ

  1. Merkez Mah.
  2. Çelebiler Mah.

Çatalzeytin Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çatalzeytin mahalleleri, Yaralıgöz Mesire Yeri, Koy Ve Ginolu-Kinolis Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çatal Zeytin Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çatalzeytin Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Daday Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…