İçeriğe geç

Cumayeri Mahalleleri

Cumayeri İlçesi

Cumayeri mahalleleri, Cumayeri ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz doksan birinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Düzce’nin ilçesi olan Cumayeri, Düzce’nin yerleşim yerlerinden biridir. Cumayeri İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 113 km2’dir. Cumayeri ilçesinin rakımı ise 133 m olarak hesaplanmıştır. Cumayeri ilçesinin Kuzeyinde Akçakoca, doğusunda Çilimli, batısında Sakarya, Güneyinde ise Gümüşova ilçeleri bulunmaktadır. Cumayeri ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Cumayeri İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Cumayeri ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 15.002 nüfusa sahiptir.

Cumayeri ilçesini coğrafi konumu ise 40° 52′ 24.0132” Kuzey ve 30° 57′ 2.7288” Doğu gps koordinatlarıdır.

Cumayeri Mahalleleri

Cumayeri ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Cumayeri ilçesinin 21 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Cumayeri mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Çevrik mahallesi, Orta mahallesi ve Yaka mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeni mahallesi ve Mehmet Akif mahalleleridir.

Cumayeri mahalle haritası
Cumayeri mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

CUMAYERİ MAHALLELERİ

  1. Çevrik Mah.
  2. Mehmet Akif Mah.
  3. Orta Mah.
  4. Yaka Mah.
  5. Yeni Mah.

Cumayeri Tarihi ve Gezilecek Yerler

Cumayeri mahalleleri Cumayeri Yeni Camisi, Harmankaya Şelalesi, Dokuzdeğirmen Rafting Tesisleri gibi yerler bulunmaktadır. Düzce ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Cumayeri Tarihi ve Gezilecek Yerler

Cumayeri Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Akçakoca Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…