İçeriğe geç

Akçakoca Mahalleleri

Akçakoca İlçesi

Akçakoca mahalleleri, Akçakoca ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz yetmişinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Düzce’nin ilçesi olan Akçakoca, Düzce’nin yerleşim yerlerinden biridir. Akçakoca İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 380 km2’dir. Akçakoca ilçesinin rakımı ise 7 m olarak hesaplanmıştır. Akçakoca ilçesinin doğusunda Zonguldak, batısında Sakarya, Güneyinde ise Cumayeri, Çilimli, Yığılca ve Düzce Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Akçakoca ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Akçakoca İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Akçakoca ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 39.229 nüfusa sahiptir.

Akçakoca ilçesini coğrafi konumu ise 41° 5′ 17.4516” Kuzey ve 31° 7′ 26.3136” Doğu gps koordinatlarıdır.

Akçakoca Mahalleleri

Akçakoca ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Akçakoca ilçesinin 43 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Akçakoca mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yukarı mahallesi, Orhangazi mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Osmaniye mahallesi, Hacı Yusuflar mahallesi ve Yalı mahalleleridir.

Akçakoca mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AKÇAKOCA MAHALLELERİ

  1. Ayazlı Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Hacı Yusuflar Mah.
  4. Orhangazi Mah.
  5. Osmaniye Mah.
  6. Yalı Mah.
  7. Yeni Mah.
  8. Yukarı Mah.

Akçakoca Tarihi ve Gezilecek Yerler

Akçakoca mahalleleri Ceneviz Kalesi, Kadınlar Plajı, Yukarı Mahalle, Arabacı Köyü, Aktaş Şelalesi, Orhangazi İlkokulu ve Akça Koca Bey Heykeli gibi yerler bulunmaktadır. Düzce ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Akçakoca Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Cumayeri Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…