Çobanlar Mahalleleri

Çobanlar İlçesi

Çobanlar mahalleleri, Ege bölgesinde yer alan Afyon’un ilçesi olan Çobanlar, Afyon’un yerleşim yerlerinden biridir. Çobanlar ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz elli beşinci en büyük ilçesidir. Çobanlar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 402 km2’dir. Çobanlar ilçesinin rakımı ise 990 m olarak hesaplanmıştır. Çobanlar ilinin Kuzeyinde İscehisar, doğusunda Bolvadin, batısında Afyon Merkez, Güneyinde ise Şuhut ilçeleri bulunmaktadır. Çobanlar ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çobanlar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çobanlar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 14.355 nüfusa sahiptir.

Çobanlar ilçesini coğrafi konumu ise 37° 53′ 22.2684” Kuzey ve 41° 7′ 45.4224” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çobanlar Mahalleleri

Çobanlar ilçesinin 13 mahallesi bulunmaktadır. Çobanlar ilçesinin 30 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Zafer mahallesi, Bucak mahallesi ve Yeni mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Termalkent mahallesi, Gölcük mahallesi ve Atatürk mahalleleridir. Çobanlar ilçesinin nüfus yapısını ağırlıklı olarak köy yerleşimleri oluşturmaktadır.

çobanlar mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇOBANLAR MAHALLELERİ

 1. Atatürk Mah.
 2. Bucak Mah.
 3. Cumhuriyet Mah.
 4. Fatih Mah.
 5. Gölcük Mah.
 6. Işık Mah.
 7. İstiklal Mah.
 8. Karadede Mah.
 9. Sırakapı Mah.
 10. Termalkent Mah.
 11. Yavuz Selim Mah.
 12. Yeni Mah.
 13. Zafer Mah.

Çobanlar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çobanlar mahalleleri, Çobanlar Termal Kaplıca, Tekke, Akşemsettin Türbesi, Kocaöz Kasabası,  Anabura, Göynük Beldesi Ve Yeraltı Şehri gibi yerler bulunmaktadır. Afyon ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çobanlar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çay Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…