Çay Mahalleleri

Çay İlçesi

Çay mahalleleri, Ege bölgesinde yer alan Afyon’un ilçesi olan Çay, Afyon’un yerleşim yerlerinden biridir. Çay ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz on birinci en büyük ilçesidir. Çay İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 794 km2’dir. Çay ilçesinin rakımı ise 1.050m olarak hesaplanmıştır. Çay ilinin Kuzeyinde Bolvadin, doğusunda Sultandağı, batısında Şuhut, Güneyinde ise Isparta ilçeleri bulunmaktadır. Çay ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Çay İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çay İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çay ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 31.174 nüfusa sahiptir.

 Çay ilçesini coğrafi konumu ise 38° 35′ 32.1288” Kuzey ve 31° 1′ 33.7548” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çay Mahalleleri

Çay ilçesinin 26 mahallesi bulunmaktadır. Çay ilçesinin 19 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Şirinevler mahallesi, Vakıf mahallesi, Bahçelievler mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla İstasyon mahallesi, Tekke mahallesi ve Ali Kaleli mahalleridir.

çay mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇAY MAHALLELERİ

 1. Afyon Mah.
 2. Aktaş Mah.
 3. Ali İhsan Paşa Mah.
 4. Ali Kaleli Mah.
 5. Aşağı Mah.
 6. Aşağı Mah.
 7. Bağlar Mah.
 8. Bahçelievler Mah.
 9. Beşevler Mah.
 10. Cedit Mah.
 11. Demirağaç Mah.
 12. Dumlupınar Mah.
 13. Elbiz Mah.
 14. İstasyon Mah.
 15. Karabulut Mah.
 16. Köprübaşı Mah.
 17. Orta Mah.
 18. Orta Mah.
 19. Seka Mah.
 20. Şirinevler Mah.
 21. Tekke Mah.
 22. Vakıf Mah.
 23. Yaka Mah.
 24. Yeşilevler Mah.
 25. Yukarı Mah.
 26. Yukarı Mah.

Çay Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çay mahalleleri, Çay Bereket Heykeli, Saat Kulesi, Kanlı Yer Kavaklığı, Eber Gölü ve Kamık Gölü gibi yerler bulunmaktadır. Afyon ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çay Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çobanlar Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…