Çıldır Mahalleleri

Çıldır İlçesi

Çıldır mahalleleri, Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Ardahan’ın ilçesi olan Çıldır, Ardahan’ın yerleşim yerlerinden biridir. Çıldır ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz on üçüncü en büyük ilçesidir. Çıldır İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1,082 km2’dir. Çıldır ilçesinin rakımı ise 1.950 m olarak hesaplanmıştır. Çıldır İlçesinin, batısında Ermenistan, doğusunda Ardahan Merkez ilçesi, güneyinde Kars ili, kuzeyinde ise Damal ve Hanak bulunmaktadır. Çıldır ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Ardahan Merkez İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Çıldır ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 9.247 nüfusa sahiptir.

Çıldır ilçesini coğrafi konumu ise 41° 7′ 10.0884” Kuzey ve 43° 7′ 25.7160” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çıldır Mahalleleri

Çıldır ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Çıldır ilçesinin 24 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Çıldır mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi, Ufaktepe mahallesi ve Yakınsu mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çankaya mahallesi, Çay mahallesi ve Yıldırımtepe mahalleleridir.

çıldır mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇILDIR MAHALLELERİ

  1. Aşıkşenlik Mah.
  2. Çankaya Mah.
  3. Çay Mah.
  4. Dedekorkut Mah.
  5. Suhara Mah.
  6. Ufuktepe Mah.
  7. Yakınsu Mah.
  8. Yeni Mah.
  9. Yıldırımtepe Mah.

Çıldır Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çıldır mahalleleri, Aktaş Gölü, Şeytan Kalesi ve Kale gibi yerler bulunmaktadır. Ardahan iline uğranıldığında az da olsa görmeye değer tarihi yapıları barındıran ilçenin doğal karakterleri ve kaleleriyle doğa ve kültür turizmi için tercih edilebilir ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çıldır Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ardahan Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…