Ardahan Merkez Mahalleleri

Ardahan Merkez İlçesi

Ardahan Merkez mahalleleri, Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Ardahan’ın ilçesi olan Ardahan Merkez, Ardahan’ın yerleşim yerlerinden biridir. Ardahan Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin ellinci en büyük ilçesidir. Ardahan Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1,261 km2’dir. Ardahan Merkez ilçesinin rakımı ise 1.800 m olarak hesaplanmıştır. Ardahan Merkez İlçesinin, Kuzeyinde, Hanak, Doğusunda, Çıldır batısında Artvin, Güneyinde, Göle ilçeleri bulunmaktadır. Ardahan Merkez ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Ardahan Merkez İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Ardahan Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 41.658 nüfusa sahiptir.

Ardahan Merkez ilçesini coğrafi konumu ise 41° 6′ 46.6164” Kuzey ve 42° 42′ 8.2008” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ardahan Merkez Mahalleleri

Ardahan Merkez ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Ardahan Merkez ilçesinin 24 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ardahan Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Karagöl mahallesi, İnönü mahallesi ve Kaptan Paşa mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Gürçayır mahallesi, Atatürk mahallesi ve Halil Efendi mahalleleridir.

ardahan merkez mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ARDAHAN MERKEZ MAHALLELERİ

  1. Atatürk Mah.
  2. Gürçayır Mah.
  3. Halilefendi Mah.
  4. İnönü Mah.
  5. Kaptanpaşa Mah.
  6. Karagöl Mah.
  7. Yeni Mah.

Ardahan Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ardahan Merkez mahalleleri, Atatürk Silueti, Bülbülan Yaylası, Yalnızçam Yaylası, Aktaş Gölü ve Kura Nehri ve Ardahan Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Ardahan ilinin merkez ilçesi olmasının yanında turizm açısından da merkez konumunda olduğundan doğa ve kültür turizmi için tercih edilebilir ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ardahan Merkez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çıldır Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…