İçeriğe geç

Cide Mahalleleri

Cide İlçesi

Cide mahalleleri, Cide ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz seksen sekizinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Cide, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Cide İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 652 km2’dir. Cide ilçesinin rakımı ise 14 m olarak hesaplanmıştır. Cide ilçesinin doğusunda Doğanyurt, batısında Bartın, Güneyinde Pınarbaşı, Şenpazar ve Azdavay ilçeleri bulunmaktadır. Cide ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Cide İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Cide ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 21.919 nüfusa sahiptir.

Cide ilçesini coğrafi konumu ise 41° 53′ 31.9920” Kuzey ve 33° 0′ 13.2372” Doğu gps koordinatlarıdır.

Cide Mahalleleri

Cide ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Cide ilçesinin 85 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Cide mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Konkaören mahallesi ve Bağlık mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Hacıveli mahallesi ve Çayırcık mahalleleridir.

Cide mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

CİDE MAHALLELERİ

  1. Bağlık Mah.
  2. Çayırcık Mah.
  3. Hacıveli Mah.
  4. Konakören Mah.
  5. Merkez Mah.

Cide Tarihi ve Gezilecek Yerler

Cide mahalleleri, Sultan Kayıkları, Rıfat Ilgaz Evi, Tuğ Tepesi, Cide Belediyesi Irmak İçi Dinlenme Tesisi, Gideros Koyu, Çoban Kalesi, Gazallı Kalesi, Ilgarini Mağarası Ve Valla Kanyonu gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Cide Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Bozkurt Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…