İçeriğe geç

Çerkeş Mahalleleri

Çerkeş İlçesi

Çerkeş mahalleleri, Çerkeş ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz otuz ikinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Çankırı’nın ilçesi olan Çerkeş, Çankırı’nın yerleşim yerlerinden biridir. Çerkeş İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 947 km2’dir. Çerkeş ilçesinin rakımı ise 1.132 m olarak hesaplanmıştır. Çerkeş ilinin Kuzeyinde Karabük, doğusunda ise Atkaracalar, batısında Bolu, Güneyinde ise Ankara ilçeleri bulunmaktadır. Çerkeş ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çerkeş İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çerkeş ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 16.805 nüfusa sahiptir.

Çerkeş ilçesini coğrafi konumu ise 40° 48′ 40.7700” Kuzey ve 32° 53′ 28.0644” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çerkeş Mahalleleri

Çerkeş ilçesinin 14 mahallesi bulunmaktadır. Çerkeş ilçesinin 52 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Çerkeş mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni Kent mahallesi, Karamuklu mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kurtlar mahallesi, İdris mahallesi ve Okçular mahalleleridir.

çerkeş mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇERKEŞ MAHALLELERİ

 1. Cumhuriyet Mah.
 2. Güzelyurt Mah.
 3. İdris Mah.
 4. İstasyon Mah.
 5. Karalar Mah.
 6. Karamuklu Mah.
 7. Kayabaşı Mah.
 8. Kurtlar Mah.
 9. Okçular Mah.
 10. Ulusu Mah.
 11. Yalıözü Mah.
 12. Yeni Kent Mah.
 13. Yeni Mah.
 14. Yeni Mah.

Çerkeş Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çerkeş mahalleleri, Çerkeş Evleri, Çerkeş Ağa Mezarlığı, Çerkeş Taşköprü, Çerkeş Güvem Köprüsü, Çerkeş İnler ve Pir-i Sani Cami gibi yerler bulunmaktadır. Çankırı ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çerkeş Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çankırı Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…