İçeriğe geç

Çankırı Merkez Mahalleleri

Çankırı Merkez İlçesi

Çankırı Merkez mahalleleri, Çankırı Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin otuz birinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Çankırı’nın ilçesi olan Çankırı Merkez, Çankırı’nın yerleşim yerlerinden biridir. Çankırı Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.440 km2’dir. Çankırı Merkez ilçesinin rakımı ise 730 m olarak hesaplanmıştır. Çankırı Merkez ilinin Kuzeyinde Ilgaz, doğusunda ise Yapraklı, batısında Korgun, Güneyinde ise Kırıkkale ilçeleri bulunmaktadır. Çankırı Merkez ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çankırı Merkez İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çankırı Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 97.326 nüfusa sahiptir.

Çankırı Merkez ilçesini coğrafi konumu ise 40° 36′ 0.7488” Kuzey ve 33° 36′ 58.3992” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çankırı Merkez Mahalleleri

Çankırı Merkez ilçesinin 14 mahallesi bulunmaktadır. Çankırı Merkez ilçesinin 49 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Çankırı Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Buğday Pazarı mahallesi, Abudlhalik Renda mahallesi ve Aksu mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla İncili Çeşme mahallesi, Tabakhane mahallesi ve Ali bey mahalleleridir.

çankırı merkez mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇANKIRI MERKEZ MAHALLELERİ

 1. Abdulhalik Renda Mah.
 2. Aksu Mah.
 3. Alibey Mah.
 4. Buğday Pazarı Mah.
 5. Cumhuriyet Mah.
 6. Esentepe Mah.
 7. Fatih Mah.
 8. İncili Çeşme Mah.
 9. Karataş Mah.
 10. Karatekin Mah.
 11. Kırkevler Mah.
 12. Mimar Sinan Mah.
 13. Tabakhane Mah.
 14. Yeni Mah.

Çankırı Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çankırı Merkez mahalleleri, Çankırı Müzesi, Atatürk Bulvarı, Çivitçioğlu Medresesi, Kenbağ Tabiat Parkı, Tarihi Çamaşırhane Müzesi, Taş Mescit, Çankırı Kalesi, Sultan Süleyman Cami ve Buğday Pazarı Cami Ve Medresesi gibi yerler bulunmaktadır. Çankırı ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çankırı Merkez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çerkeş Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…