İçeriğe geç

Çelebi Mahalleleri

Çelebi İlçesi

Çelebi mahalleleri, Çelebi ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz dördüncü en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Kırıkkale’nin ilçesi olan Çelebi, Kırıkkale’nin yerleşim yerlerinden biridir. Çelebi İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 223 km2’dir. Çelebi ilçesinin rakımı ise 1.241 m olarak hesaplanmıştır. Çelebi ilçesinin Kuzeyinde Keskin ve Karakeçili, doğusunda Keskin ve Kırşehir, batısında Karakeçili ve Ankara, Güneyinde ise Kırşehir ve Ankara ilçeleri bulunmaktadır. Çelebi ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çelebi İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çelebi ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 2.471 nüfusa sahiptir.

Çelebi ilçesini coğrafi konumu ise 39° 27′ 52.8048” Kuzey ve 33° 31′ 32.2428” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çelebi Mahalleleri

Çelebi ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Çelebi ilçesinin 16 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Çelebi mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Fatih mahallesi ve Barbaros mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeni mahallesi ve Gülveren mahalleleridir.

Çelebi mahalle haritası
Çelebi mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇELEBİ MAHALLELERİ

  1. Barbaros Mah.
  2. Fatih Mah.
  3. Gülveren Mah.
  4. Yeni Mah.

Çelebi Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çelebi mahalleleri, ilçenin genel anlamda tescil veya ilan edilmiş yerler bulunmamaktadır. Çevre ilçeleri için Kırıkkale ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çelebi Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çelebi Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Delice Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…