İçeriğe geç

Çanakkale Merkez Mahalleleri

Çanakkale Merkez İlçesi

Çanakkale Merkez mahalleleri, Çanakkale Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin on dokuzuncu en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Çanakkale’nin ilçesi olan Çanakkale Merkez, Çanakkale’nin yerleşim yerlerinden biridir. Çanakkale Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.016 km2’dir. Çanakkale Merkez ilçesinin rakımı ise 11 m olarak hesaplanmıştır. Çanakkale Merkez ilinin Kuzeyinde Lapseki, doğusunda ise Çan, Güneyinde ise Ezine ve Bayramiç ilçeleri bulunmaktadır. Çanakkale Merkez ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çanakkale Merkez İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çanakkale Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 184.184 nüfusa sahiptir.

Çanakkale Merkez ilçesini coğrafi konumu ise 40° 8′ 48.1956” Kuzey ve 26° 24′ 30.9132” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çanakkale Merkez Mahalleleri

Çanakkale Merkez ilçesinin 10 mahallesi bulunmaktadır. Çanakkale Merkez ilçesinin 26 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Çanakkale Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Barbaros mahallesi, Esenler mahallesi ve Cevat Paşa mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Namık Kemal mahallesi, Kemalpaşa mahallesi ve Fevzipaşa mahalleleridir. Çanakkale ilçesinin nüfus büyüklüğünün ağırlık kısmını kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

çanakkale merkez mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇANAKKALE MERKEZ MAHALLELERİ

  1. Barbaros Mah.
  2. Boğazkent Mah.
  3. Cevat Paşa Mah.
  4. Cumhuriyet Mah.
  5. Esenler Mah.
  6. Fevzipaşa Mah.
  7. Hamidiye Mah.
  8. İsmetpaşa Mah.
  9. Kemalpaşa Mah.
  10. Namık Kemal Mah.

Çanakkale Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çanakkale Merkez mahalleleri, Truva Atı, Çanakkale Kordon, Aynalı Çarşı,  Çanakkale Saat Kulesi, Çanakkale Deniz Müzesi, Kent Müzesi, Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Çanakkale’nin Evlatları Müzesi Issız Cuma Mezarlığı ve Piri Reis Müzesi gibi yerler bulunmaktadır. Çanakkale ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çanakkale Merkez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çan Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…