İçeriğe geç

Çan Mahalleleri

Çan İlçesi

Çan mahalleleri, Çan ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz kırk dokuzuncu en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Çanakkale’nin ilçesi olan Çan, Çanakkale’nin yerleşim yerlerinden biridir. Çan İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 905 km2’dir. Çan ilçesinin rakımı ise 83 m olarak hesaplanmıştır. Çan ilinin Kuzeyinde Biga, doğusunda ise Yenice, batısında Çanakkale merkez, Güneyinde ise Bayramiç ilçeleri bulunmaktadır. Çan ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çan İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çan ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 48.376 nüfusa sahiptir.

Çan ilçesini coğrafi konumu ise 40° 1′ 41.4048” Kuzey ve 27° 2′ 47.8860” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çan Mahalleleri

Çan ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Çan ilçesinin 69 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Çan mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Karşıyaka mahallesi, İstiklal mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Süle mahallesi, Çakmak Çayır mahallesi ve Seramik mahalleleridir. Çan ilçesinin nüfus büyüklüğüne kırsal ve kentsel yerleşimlerine bakıldığında yarı yarıya olduğu görülmektedir.

çan mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇAN MAHALLELERİ

  1. Atatürk Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Çakmakçayır Mah.
  4. Fatih Mah.
  5. İstiklal Mah.
  6. Karşıyaka Mah.
  7. Osmanefendi Mah.
  8. Seramik Mah.
  9. Süle Mah.

Çan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çan mahalleleri, Çan Kaplıcası Ve Çan-Tepeköy Kaplıcası gibi yerler bulunmaktadır. Çanakkale ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çan Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çanakkale Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…