İçeriğe geç

Çanakçı Mahalleleri

Çanakçı İlçesi

Çanakçı mahalleleri, Çanakçı ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz yetmişinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Giresun’un ilçesi olan Çanakçı, Giresun’un yerleşim yerlerinden biridir. Çanakçı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 142 km2’dir. Çanakçı ilçesinin rakımı ise 176 m olarak hesaplanmıştır. Çanakçı ilinin Kuzeyinde Görele, doğusunda ise Trabzon, batısında Doğankent, Güneyinde ise Gümüşhane ilçeleri bulunmaktadır. Çanakçı ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çanakçı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çanakçı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.222 nüfusa sahiptir.

Çanakçı ilçesini coğrafi konumu ise 40° 55′ 1.5168” Kuzey ve 39° 0′ 35.0892” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çanakçı Mahalleleri

Çanakçı ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Çanakçı ilçesinin 14 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Çanakçı mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi ve Orta mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Beyli mahalleleri ve Cami Yanı mahalleleridir. Çanakçı ilçesinin nüfus büyüklüğünü ağırlıklı olarak kırsal yerleşimi yani köyleri oluşturmaktadır.

Çanakçı mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇANAKÇI MAHALLELERİ

  1. Beyli Mah.
  2. Cami Yanı Mah.
  3. Merkez Mah.
  4. Orta Mah.

Çanakçı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çanakçı mahalleleri Çanakçı Hükümet Konağı, Kuş Köyü, Kuş Dili Festivali, Kaledibi Köyü Kalesi, Bakımlı Köyü, Bakımlı Köyü Köprüsü, Şadı Kilisesi, Saylıdere Şelalesi, Kurukol Yaylası, Karabörk Beldesi ve Karınca Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Giresun ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çanakçı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çamoluk Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…