İçeriğe geç

Çamoluk Mahalleleri

Çamoluk İlçesi

Çamoluk mahalleleri, Çamoluk ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz on üçüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Giresun’un ilçesi olan Çamoluk, Giresun’un yerleşim yerlerinden biridir. Çamoluk İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 444 km2’dir. Çamoluk ilçesinin rakımı ise 1.062 m olarak hesaplanmıştır. Çamoluk ilinin kuzeyinde Alucra, doğusunda ise Gümüşhane, batısında Sivas, Güneyinde ise Erzincan ilçeleri bulunmaktadır. Çamoluk ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çamoluk İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çamoluk ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.507 nüfusa sahiptir.

Çamoluk ilçesini coğrafi konumu ise 40° 7′ 46.0272” Kuzey ve 38° 44′ 51.1152” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çamoluk Mahalleleri

Çamoluk ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Çamoluk ilçesinin 26 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Çamoluk mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kurtuluş mahallesi, Yazılar mahallesi ve Köroğlu mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yuvacık mahallesi, Dulundas mahallesi ve Hürriyet mahalleleridir.

Çamoluk mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇAMOLUK MAHALLELERİ

  1. Dulundas Mah.
  2. Hürriyet Mah.
  3. Karşıyaka Mah.
  4. Köroğlu Mah.
  5. Kurtuluş Mah.
  6. Kurukol Mah.
  7. Yazılar Mah.
  8. Yuvacık Mah.

Çamoluk Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çamoluk mahalleleri Çamoluk Bal Festivali, Çamoluk Meslek Yüksek Okulu, Kaledere Kalesi, Folbaba Türbesi-Derviş Ali Baba Türbesi, Hacıahmet Kalesi-Avarak Kalesi, Kayacık Köyü Kilisesi, Yenice Şelalesi ve Bektaş Bey Camii gibi yerler bulunmaktadır. Giresun ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çamoluk Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çanakçı Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…