İçeriğe geç

Bozcaada Mahalleleri

Bozcaada İlçesi

Bozcaada mahalleleri, Bozcaada ilçesi alan olarak Türkiye’nin dokuz yüz otuz ikinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Çanakkale’nin ilçesi olan Bozcaada, Çanakkale’nin yerleşim yerlerinden biridir. Bozcaada İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 37 km2’dir. Bozcaada ilçesinin rakımı ise 41 m olarak hesaplanmıştır. Bozcaada ili bir adadır. Bozcaada ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Bozcaada İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Bozcaada ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 3.052 nüfusa sahiptir.

Bozcaada ilçesini coğrafi konumu ise 39° 50′ 5.4348” Kuzey ve 26° 4′ 12.7200” Doğu gps koordinatlarıdır.

Bozcaada Mahalleleri

Bozcaada ilçesinin 2 mahallesi bulunmaktadır. Bozcaada ilçesinde köy yerleşkesi bulunmamaktadır. Bozcaada ilçesinin iki mahallesi bulunmaktadır. Bozcaada mahalleleri nüfus büyüklüğü sırasıyla Cumhuriyet mahallesi ve Alaybey mahalleleridir. Bozcaada ilçesinin nüfus yapısını neredeyse yüzde yüzü kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır. Kırsal yerleşim olmadığından dolayı nüfus büyüklüğü bulunmamaktadır.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BOZCAADA MAHALLELERİ

  1. Alaybey Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.

Bozcaada Tarihi ve Gezilecek Yerler

Bozcaada mahalleleri, Rüzgar Gülleri ve Polente Feneri, Bozcaada Kalesi, Göztepe, Rum Mahallesi, Kestanbol Kaplıcaları, Akvaryum Koyu (Mermer Burnu), Poyraz Limanı Koyu ve Beylik Koyu (Batık Gemi Koyu) gibi yerler bulunmaktadır. Bozcaada tarihin önemli olayların yaşandığı adalardan biridir. Çanakkale ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Bozcaada Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Biga Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…