İçeriğe geç

Biga Mahalleleri

Biga İlçesi

Biga mahalleleri, Biga ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz on beşinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Çanakkale’nin ilçesi olan Biga, Çanakkale’nin yerleşim yerlerinden biridir. Biga İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.310 km2’dir. Biga ilçesinin rakımı ise 51 m olarak hesaplanmıştır. Biga ilinin doğusunda ise Balıkesir, batısında Lapseki, Güneyinde ise Çan ilçeleri bulunmaktadır. Biga ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Biga İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Biga ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 90.274 nüfusa sahiptir.

Biga ilçesini coğrafi konumu ise 40° 13′ 35.5008” Kuzey ve 27° 14′ 37.0536” Doğu gps koordinatlarıdır.

Biga Mahalleleri

Biga ilçesinin 14 mahallesi bulunmaktadır. Biga ilçesinin 62 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Biga mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Sakarya mahallesi, Hamdibey mahallesi ve Şirintepe mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çavuşköy mahallesi, Ulucamii mahallesi ve İğdelik mahalleleridir.

biga mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BİGA MAHALLELERİ

 1. Cumhuriyet Mah.
 2. Cumhuriyet Mah.
 3. Çavuşköy Mah.
 4. Gazikemal Mah.
 5. Hamdibey Mah.
 6. İğdelik Mah.
 7. İstiklal Mah.
 8. Sakarya Mah.
 9. Şirintepe Mah.
 10. Turan Mah.
 11. Ulucamii Mah.
 12. Yalı Mah.
 13. Yeniceköy Mah.
 14. Zeytinlik Mah.

Biga Tarihi ve Gezilecek Yerler

Biga mahalleleri, Parion Antik Kenti, Nilüfer Gölü, Şahmelek Koyu, Çarşı Camii, Biga Tarihi Şadırvan, Biga Çınarlık Parkı ve Truva Antik Kenti gibi yerler bulunmaktadır. Çanakkale ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Biga Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Bozcaada Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…