İçeriğe geç

Bingöl İlçeleri

Bingöl ilçeleri, Bingöl ili alan olarak Türkiye’nin otuz sekizinci en büyük şehridir. 1927 yılına kadar Çolik ismi ile bir ilçemizdi. 4 Ocak 1936 yılında Bingöl iline merkez konumuna ulaşmıştır. Bingöl ilinin ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılık faaliyetleri uygulanmaktadır. Ekonomisinde en önemli geçim kaynağı hayvancılık faaliyetleridir. Ayrıca arıcılık ve kümes hayvancı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bingöl ilinin 2019 TÜİK verisine göre 283.112 nüfusa sahip ilimizdir.

Bingöl İlçeleri Nelerdir?

Bingöl ilinin 8 ilçesi bulunmaktadır. Bingöl ilçeleri alfabetik sırasıyla Bingöl (il merkezi), Adaklı, Genç, Karlıova, Kiğı, Solhan, Yayladere, Yedisu ilçelerdir. Bingöl ilinin merkez ilçesi Bingöl merkez olarak geçmektedir. En kalabalık ilçeleri sırasıyla Merkez, Genç ve Solhan ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Yayladere, Yedisu ve Kiğı ilçeleridir.

bingöl ilce haritası

BİNGÖL İLÇELERİ

  • Bingöl (il merkezi)
  • Adaklı
  • Genç
  • Karlıova
  • Kiğı
  • Solhan
  • Yayladere
  • Yedisu

Bingöl İlçeleri, Bingöl Hangi Bölgemizdedir?

Bingöl ilimiz Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Güneyinde Diyarbakır, doğusunda Muş, kuzeyinde Erzurum ve Erzincan ilinin bir kısmı, batısında ise Tunceli illeri bulunmaktadır. Bingöl ilinin iklimi tipik Doğu Anadolu iklimine sahiptir. Yazları sıcak, kışları ise soğuk geçmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık ise 12 derece seyretmektedir.

Bingöl Nerede? Bingöl’e Nasıl gidilir?

Bingöl ilinin Yüz ölçümü 8,277 km2’dir. Bingöl ilinin coğrafi konumu ise 38° 53′ 7.6704” Kuzey ve 40° 29′ 47.8464” Doğu gps koordinatlarıdır.

Bingöl’e nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Bingöl Tarihi ve Gezilecek Yerler

Bingöl ilçeler, Bingöl Kös Kaplıcaları, Hesarek Kayak Merkezi, Yolçatı Kurucadağ Kayak Merkezi, Hesarek Kayak Merkezi, DSİ Dinlenme Parkı, Abdülkadir Sarı Dinlenme Parkı, Kale Tepesi (Gün Doğumu Manzarası), Kanireş Barajı, Çır Şelalesi, Sülbüs Dağı, Şerafettin Dağları, Bingöl Ovası, Yüzen Adalar Tabiat Anıtı,  Kığı Çiçektepe Köyü Mağarası, Buban Bacaları gibi yerler bulunmaktadır. Özellikle Kale Tepesinde günbatımı manzarası için kesinlikle uğranması gereken yerdendir. Doğa gezisi için harika bir tercih olabilecek illerimiz arasında yer alamaktadır.

Bingöl Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Tunceli ilçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…