İçeriğe geç

Belen Mahalleleri

Belen İlçesi

Belen mahalleleri, Belen ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz otuz altıncı en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Hatay’ın ilçesi olan Belen, Hatay’ın yerleşim yerlerinden biridir. Belen İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 184 km2’dir. Belen ilçesinin rakımı ise 496 m olarak hesaplanmıştır. Belen ilinin Kuzeyinde İskenderun, doğusunda ise Kırıkhan, batısında Arsuz, Güneyinde ise Antakya ilçeleri bulunmaktadır. Belen ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Belen İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Belen ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 33.896 nüfusa sahiptir.

Belen ilçesini coğrafi konumu ise 36° 29′ 25.1052” Kuzey ve 36° 11′ 40.9416” Doğu gps koordinatlarıdır.

Belen Mahalleleri

Belen ilçesinin 19 mahallesi bulunmaktadır. Belen ilçesinin 10 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Belen mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Sarımazı mahallesi, Fatih mahallesi ve Halilbey mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çakallı mahallesi, Müftüler mahallesi ve Atük mahalleleridir.

Belen mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BELEN  MAHALLELERİ

 1. Atik Mah.
 2. Bakras Mah.
 3. Benlidere Mah.
 4. Cumhuriyet Mah.
 5. Çakallı Mah.
 6. Çerçikaya Mah.
 7. Derebahçe Mah.
 8. Fatih Mah.
 9. Halilbey Mah.
 10. İssume Mah.
 11. Kıcı Mah.
 12. Kömürçukuru Mah.
 13. Muhlisali Mah.
 14. Müftüler Mah.
 15. Ötençay Mah.
 16. Sarımazı Mah.
 17. Soğukoluk Mah.
 18. Şekere Mah.
 19. Şenbük Mah.

Belen Tarihi ve Gezilecek Yerler

Belen mahalleleri Şehitler Anıtı, Gazi Abdurrahmanpaşa Türbesi, Ermeni Kilisesi, Bakras Hamamı, Belen Karamurt Hanı Ve Pazar Yeri Hanı gibi yerler bulunmaktadır. Hatay ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Belen Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Arsuz Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…