İçeriğe geç

Arsuz Mahalleleri

Arsuz İlçesi

Arsuz mahalleleri, Arsuz ilçesi alan olarak Hatay ilinin dördüncü en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Hatay’ın ilçesi olan Arsuz, Hatay’ın yerleşim yerlerinden biridir. Arsuz İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 462 km2’dir. Arsuz ilçesinin rakımı ise 13 m olarak hesaplanmıştır. Arsuz ilinin doğusunda ise Belen, Güneyinde ise Samandağ ilçeleri bulunmaktadır. Arsuz ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Arsuz İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Arsuz ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 97.217 nüfusa sahiptir.

Arsuz ilçesini coğrafi konumu ise 35° 52′ – 37° 4′ kuzey enlemleri ile 35° 40′ – 36° 35′ boylamları arasında yer almaktadır.

Arsuz Mahalleleri

Arsuz ilçesinin 38 mahallesi bulunmaktadır. Arsuz ilçesinin 25 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Arsuz mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Karaağaç Şarkonak mahallesi, Karaağaç Konarlı mahallesi ve Nardüzü mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Karagöz mahallesi, Kale mahallesi ve Kozaklı mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ARSUZ MAHALLELERİ

 1. Akçalı Mah.
 2. Arpaçiftlik Mah.
 3. Arpaderesi Mah.
 4. Arpagedik Mah.
 5. Aşağı Kepirce Mah.
 6. Avcılarsuyu Mah.
 7. Beyköyü Mah.
 8. Çetillik Mah.
 9. Derekuyu Mah.
 10. Gökmeydan Mah.
 11. Gözcüler Mah.
 12. Gülcihan Mah.
 13. Hacıahmetli Mah.
 14. Harlısu Mah.
 15. Haymaseki Mah.
 16. Helvalı Mah.
 17. Hüyük Mah.
 18. Işıklı Mah.
 19. Kale Mah.
 20. Karaağaç Cumhuriyet Mah.
 21. Karaağaç Konarlı Mah.
 22. Karaağaç Övündük Mah.
 23. Karaağaç Şarkonak Mah.
 24. Karagöz Mah.
 25. Karahüseyinli Mah.
 26. Kışla Mah.
 27. Konacık Mah.
 28. Kozaklı Mah.
 29. Kurtbağı Mah.
 30. Madenli Mah.
 31. Nardüzü Mah.
 32. Nergizlik Mah.
 33. Pirinçlik Mah.
 34. Tatarlı Mah.
 35. Tülek Mah.
 36. Uluçınar Mah.
 37. Üçgüllük Mah.
 38. Yukarıkepirce Mah.

Arsuz Tarihi ve Gezilecek Yerler

Arsuz mahalleleri Meryem Ana Havuzu, Kutsal Havariler Kilisesi, Arsuz Deniz Feneri, Mar Yuhanna Kilisesi, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, İskenderun Deniz Müzesi, Soğukoluk Yaylası ve Arsuz Halk Plajı gibi yerler bulunmaktadır. Hatay ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Arsuz Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Belen Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…