İçeriğe geç

Bayburt İlçeleri

Bayburt ilçeleri, Bayburt ili alan olarak Türkiye’nin yetmiş üçüncü en büyük ilimizdir. Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan yerleşimi Bizans hakimiyetinde Haldia Theması sınırlarında bulunmuş ve kalesi I. Justinianus (527-565) döneminde güçlenmiştir. Bizans-Arap mücadelesi sonrasında Pakraduni Hanedanlığı topraklarına dahil olmuştu. 1054 yılında Selçuklular akınlarına maruz kalsa da ele geçirememişti. Bayburt ilinin ekonomisi tarım ve hayvancılıkla üzerinedir. Bayburt ili hayvancılık konusunda Doğu Karadeniz bölgesinde önemli bir hinterland ağına sahiptir. Türkiye’nin bazı illerinin yanında Doğu Karadeniz bölgesi için yün üretimi konusunda önemli ilimizdir. Bayburt ili 2021 TÜİK verisine göre 85.042 nüfusa sahip ilimizdir.

Bayburt İlçeleri Nelerdir?

Bayburt ilinin 3 ilçesi bulunmaktadır. Bayburt ilçeleri alfabetik sırayla Aydıntepe, Bayburt Merkez ve Demirözü ilçeleridir. Bayburt ilinin merkez ilçesi Bayburt Merkez olarak geçmektedir. En kalabalık nüfusa sahip ilçesi Bayburt Merkez ilçesidir. En az nüfusa sahip ilçesi ise Aydıntepe ilçesidir.

bayburt ilce haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçesini aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BAYBURT İLÇELERİ

  • Aydıntepe
  • Bayburt Merkez (Merkez ilçe)
  • Demirözü

Bayburt İlçeleri, Bayburt Hangi Bölgemizdedir?

Bayburt ili Doğu Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Trabzon ve Rize ili, doğusunda Erzurum, güneyinde Erzincan ve batısında ise Gümüşhane illeri bulunmaktadır. Bayburt ili Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu iklimi arasında iklim tipine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Sürekli kuzey rüzgarı etkisi altında kalmaktadır.

Bayburt Nerede? Bayburt’a Nasıl Gidilir?

Bayburt ilinin yüz ölçümü 3,741 km2 ‘dir. Bayburt ilinin coğrafi konumu ise 40° 15′ 37.1484” Kuzey ve 40° 13′ 40.9656” Doğu gps koordinatlarıdır.

Bayburt’a nasıl gidilir. Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Bayburt Tarihi ve Gezilecek Yerler

Bayburt ilçeleri, Baksı Müzesi, Dede Korkut Türbesi, Bayburt Kalesi, Aydıntepe Yeraltı Şehri, Bayburt Saat Kulesi, Korgan Köprüsü, Helva Köyü Buz Mağarası, Kop Dağı Kış Turizm Merkezi, Çimağıl Mağarası, Sırakayalar Şelalesi, Aslandağı Mesire Alanı gibi yerler bulunmaktadır. Birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve onlardan kalmış izlerin yanında etkileyici yapılar, yeraltı şehri ve doğal harikaları ile keyifli bir gezi için tercih edilebilir illerimizdendir.

Bayburt Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Gümüşhane ilçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…