İçeriğe geç

Bayat Mahalleleri

Bayat İlçesi

Bayat mahalleleri, Bayat ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz elli üçüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Çorum’un ilçesi olan Bayat, Çorum’un yerleşim yerlerinden biridir. Bayat İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 717 km2’dir. Bayat ilçesinin rakımı ise 698 m olarak hesaplanmıştır. Bayat ilinin Kuzeyinde Kastamonu, doğusunda ise İskilip, batısında Çankırı, Güneyinde ise Uğurludağ ilçeleri bulunmaktadır. Bayat ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Bayat İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Bayat ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 15.775 nüfusa sahiptir.

Bayat ilçesini coğrafi konumu ise 40° 38′ 40.2180” Kuzey ve 34° 15′ 46.3068” Doğu gps koordinatlarıdır.

Bayat Mahalleleri

Bayat ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Bayat ilçesinin 39 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Bayat mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi, Yatukcu mahallesi ve Tepebayat mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Dere mahallesi ve Kayabaşı mahalleleridir. Bayat ilçesinin nüfus büyüklüğü ağırlık olarak kırsal yerleşimi oluşturmaktadır.

bayat mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BAYAT MAHALLELERİ

  1. Dere Mah.
  2. Kayabaşı Mah.
  3. Tepebayat Mah.
  4. Yatukcu Mah.
  5. Yeni Mah.

Bayat Tarihi ve Gezilecek Yerler

Bayat mahalleleri, Kaya Mezarı, Eski Cami, Aşağı Cami, Kuşçaçimen Yaylası, Eskialibey ve Yoncalı köyleri gibi yerler bulunmaktadır. Çorum ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Bayat Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Alaca Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…