İçeriğe geç

Alaca Mahalleleri

Alaca İlçesi

Alaca mahalleleri, Alaca ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz on sekizinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Çorum’un ilçesi olan Alaca, Çorum’un yerleşim yerlerinden biridir. Alaca İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.296 km2’dir. Alaca ilçesinin rakımı ise 926 m olarak hesaplanmıştır. Alaca ilinin Kuzeyinde Çorum Merkez, doğusunda ise Ortaköy, batısında Boğazkale, Güneyinde ise Yozgat ilçeleri bulunmaktadır. Alaca ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Alaca İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Alaca ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 31.264 nüfusa sahiptir.

Alaca ilçesini coğrafi konumu ise 40° 10′ 9.4116” Kuzey ve 34° 50′ 30.3576” Doğu gps koordinatlarıdır.

Alaca Mahalleleri

Alaca ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Alaca ilçesinin 95 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Alaca mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Aşağı mahallesi, Camikebir mahallesi ve Kavak mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla İğdir mahallesi, Akyazı mahallesi ve Yukarı mahalleleridir.

alaca mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ALACA MAHALLELERİ

  1. Ayhan Mah.
  2. Cengizhan Mah.
  3. Cumhuriyet Mah.
  4. Denizhan Mah.
  5. Günhan Mah.
  6. Özhan Mah.
  7. Yıldızhan Mah.

Alaca Tarihi ve Gezilecek Yerler

Alaca mahalleleri, Alacahöyük Müzesi, Boğazköy-alacahöyük Milli Parkı, Hattuşaş Antik Kenti, Hattuşa Örenyeri, Aslanlı Kapı Ve Büyük Mabet gibi yerler bulunmaktadır. Çorum ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Alaca Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Bayat Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…