İçeriğe geç

Baskil Mahalleleri

Baskil İlçesi

Baskil mahalleleri, Baskil ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz dokuzuncu en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Elâzığ’ın ilçesi olan Baskil, Elâzığ’ın yerleşim yerlerinden biridir. Baskil İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.318 km2’dir. Baskil ilçesinin rakımı ise 1.212 m olarak hesaplanmıştır. Baskil ilinin Kuzeyinde Keban, doğusunda ise Elazığ Merkez, Güneyinde ise Sivrice ilçeleri bulunmaktadır. Baskil ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Baskil İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Baskil ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 12.508 nüfusa sahiptir.

Baskil ilçesini coğrafi konumu ise 38° 34′ 4.1844” Kuzey ve 38° 49′ 25.3740” Doğu gps koordinatlarıdır.

Baskil Mahalleleri

Baskil ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Baskil ilçesinin 62 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Baskil mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Canbeyler mahallesi, Cumhuriyet mahallesi ve Şefkat mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Odabaşı mahallesi, Eskibaskil mahallesi ve Mustafa Demirel mahalleleridir. Baskil ilçesinin nüfus büyüklüğünü ağırlıklı olarak kırsal yerleşimi yani köyleri oluşturmaktadır.

baskil mahalle haritası
Baskil Mahalleleri

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BASİL MAHALLELERİ

  1. Canbeyler Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Eskibaskil Mah.
  4. Mustafa Demirel Mah.
  5. Odabaşı Mah.
  6. Şefkat Mah.

Baskil Tarihi ve Gezilecek Yerler

Baskil mahalleleri Kızıluşağı köyü, Höyük ve Katırhan Harabeleri, Aşağıkuluşağı köyü, Kale, Suyatağı köyü, Işıklar mezrası Mar Ahron Manastırı, Tabanbükü köyü, Şemsiyetepe Ören Yeri,Mescit ve Mezarlıklar, Topaluşağı köyü, Geli Mezrası, Tomisa(Kömürhan) Kalesi, Saklıkapı Kanyonu, Akuşağı köyü, Akkuş Köyü, Körpınar Höyüğü, Tomisa Kalesi ve Fırat Vadisi, Karaleylek Kanyonu gibi yerler bulunmaktadır. Elazığ ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Baskil Tarihi ve Gezilecek Yerler

Baskil Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Arıcak Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…