İçeriğe geç

Arıcak Mahalleleri

Arıcak İlçesi

Arıcak mahalleleri, Arıcak ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz altmış dokuzuncu en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Elâzığ’ın ilçesi olan Arıcak, Elâzığ’ın yerleşim yerlerinden biridir. Arıcak İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 354 km2’dir. Arıcak ilçesinin rakımı ise 1.092 m olarak hesaplanmıştır. Arıcak ilinin Kuzeyinde Palu, doğusunda ise Bingöl, batısında Alacakaya, Güneyinde ise Diyarbakır ilçeleri bulunmaktadır. Arıcak ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Arıcak İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Arıcak ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 14.302 nüfusa sahiptir.

Arıcak ilçesini coğrafi konumu ise 38° 33′ 48.6396” Kuzey ve 40° 8′ 4.6464” Doğu gps koordinatlarıdır.

Arıcak Mahalleleri

Arıcak ilçesinin 23 mahallesi bulunmaktadır. Arıcak ilçesinin 16 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Arıcak mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Cami mahallesi, Ziyaret mahallesi ve Kışla mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Güleç mahallesi, Bölükbaşı mahallesi ve Çay mahalleleridir. Arıcak ilçesi nüfus büyüklüğü ağırlıklı olarak kentsel yerleşim kısmı yani mahalleleri oluşturmaktadır.

arıcak mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ARICAK MAHALLELERİ

 1. Bölükbaşı Mah.
 2. Cami Mah.
 3. Cumhuriyet Mah.
 4. Çay Mah.
 5. Güleç Mah.
 6. Gümüşyaka Mah.
 7. Güvenevler Mah.
 8. Haberci Mah.
 9. Halil Yavuz Mah.
 10. Hürriyet Mah.
 11. Kaplanbağ Mah.
 12. Kışla Mah.
 13. Kutlu Düğün Mah.
 14. Merkez Mah.
 15. Mustafa Çelebi Mah.
 16. Pınarbaşı Mah.
 17. Saman Mah.
 18. Serinevler Mah.
 19. Simserkis Mah.
 20. Vali Göktayoğlu Mah.
 21. Yaylabaşı Mah.
 22. Zeynet Mah.
 23. Ziyaret Mah.

Arıcak Tarihi ve Gezilecek Yerler

Arıcak mahalleleri, Hacı Ali Dağı, Tarihi Çınar Ağaçları, Tarihi Tegre Köprüsü ve Ziyaret şelalesi gibi yerler bulunmaktadır. Elazığ ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Arıcak Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Baskil Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…