İçeriğe geç

Bartın Merkez Mahalleleri

Bartın Merkez İlçesi

Bartın Merkez mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Bartın’ın ilçesi olan Bartın Merkez, Bartın’ın yerleşim yerlerinden biridir. Bartın Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin seksen birinci en büyük ilçesidir. Bartın Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1,091 km2’dir. Bartın Merkez ilçesinin rakımı ise 27 m olarak hesaplanmıştır. Bartın Merkez İlçesinin, Kuzeyinde, Amasra, Doğusunda, Kastamonu Batısında, Zonguldak Güneyinde, Ulus ilçeleri bulunmaktadır. Bartın Merkez ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Bartın Merkez İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Bartın Merkez ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 155,016 nüfusa sahiptir.

Bartın Merkez ilçesini coğrafi konumu ise 41° 38′ 15.3744” Kuzey ve 32° 20′ 1.7268” Doğu gps koordinatlarıdır.

Bartın Merkez Mahalleleri

Bartın Merkez ilçesinin 28 mahallesi bulunmaktadır. Bartın Merkez ilçesinin 71 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kemer Köprü mahallesi, Orduyeri mahallesi ve Gölbucağı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Tüloğlu mahallesi, Gerişli mahallesi ve Karaçay mahalleleridir.

bartın merkez mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BARTIN MERKEZ MAHALLELERİ

 1. Ağdacı Mah.
 2. Aladağ Mah.
 3. Cumhuriyet Mah.
 4. Çaydüzü Mah.
 5. Değirmenci Mah.
 6. Demirci Ahmetler Mah.
 7. Demirciler Mah.
 8. Esentepe Mah.
 9. Gecen Mah.
 10. Gerişli Mah.
 11. Gölbucağı Mah.
 12. Hürriyet Mah.
 13. Karaçay Mah.
 14. Karaköy Mah.
 15. Kavlaklık Mah.
 16. Kemer Köprü Mah.
 17. Kırtepe Mah.
 18. Köyortası Mah.
 19. Merkez Mah.
 20. Merkez Mah.
 21. Okulak Mah.
 22. Orduyeri Mah.
 23. Orta Mah.
 24. Şabankadı Mah.
 25. Şiremirçavuş Mah.
 26. Tuna Mah.
 27. Tüloğlu Mah.
 28. Yenişar Mah.

Bartın Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Bartın Merkez mahalleleri, Bartın Irmağı, Bartın Çarşısı, Kırmızı Cadde, Çaycuma Kent Ormanı, İnkumu, İnkum Terrace ve Şadırvan gibi yerler bulunmaktadır. Bartın ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Bartın Merkez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Amasra Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…