İçeriğe geç

Amasra Mahalleleri

Amasra İlçesi

Amasra mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Bartın’ın ilçesi olan Amasra, Bartın’ın yerleşim yerlerinden biridir. Amasra ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz kırkıncı en büyük ilçesidir. Amasra İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 178 km2’dir. Amasra ilçesinin rakımı ise 20 m olarak hesaplanmıştır. Amasra İlçesinin, Doğusunda, Kurucaşile Batısında, Bartın Güneyinde, Ulus ilçeleri bulunmaktadır. Amasra ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Amasra İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Amasra ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 14.262 nüfusa sahiptir.

Amasra ilçesini coğrafi konumu ise 41° 44′ 49.2756” Kuzey ve 32° 23′ 7.9296” Doğu gps koordinatlarıdır.

Amasra Mahalleleri

Amasra ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Amasra ilçesinin 30 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kum mahallesi, Kaleşah mahallesi ve Fatih mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Boztepe mahallesi ve Kaleiçi mahalleleridir.

amasra mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AMASRA MAHALLELERİ

  1. Boztepe Mah.
  2. Fatih Mah.
  3. Kaleiçi Mah.
  4. Kaleşah Mah.
  5. Kum Mah.

Amasra Tarihi ve Gezilecek Yerler

Amasra mahalleleri, Amasra Müzesi, Kemere Köprüsü, Ağlayan Ağaç, Direkli Kaya, Bozköy Plaj, Büyük Liman Plajı ve Küçük Liman Plajı gibi yerler bulunmaktadır. Bartın ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Amasra Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Bartın Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…