İçeriğe geç

Azdavay Mahalleleri

Azdavay İlçesi

Azdavay mahalleleri, Azdavay ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz otuz birinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Azdavay, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Azdavay İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 28 km2’dir. Azdavay ilçesinin rakımı ise 11 m olarak hesaplanmıştır. Azdavay ilçesinin doğusunda Çatalzeytin, batısında ve Güneyinde ise Bozkurt ilçeleri bulunmaktadır. Azdavay ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Azdavay İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Azdavay ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.268 nüfusa sahiptir.

Azdavay ilçesini coğrafi konumu ise 41° 38′ 33.1152” Kuzey ve 33° 18′ 20.5812” Doğu gps koordinatlarıdır.

Azdavay Mahalleleri

Azdavay ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Azdavay ilçesinin 50 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Azdavay mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi ve Bahçelievler mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Karşıyaka mahallesi ve Yeni mahalleleridir.

Azdavay mahalle haritası
Azdavay mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AZDAVAY MAHALLELERİ

  1. Bahçelievler Mah.
  2. Karşıyaka Mah.
  3. Merkez Mah.
  4. Yeni Mah.

Azdavay Tarihi ve Gezilecek Yerler

Azdavay mahalleleri, Aşıklar Köprüsü, Suğla Yaylası, Medil Mağarası, Anıt Ağaç, Saray Şelalesi, Akçasu, İlgarini Mağarası ve Horma Kanyonu gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Azdavay Tarihi ve Gezilecek Yerler

Azdavay Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Araç Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…