İçeriğe geç

Araç Mahalleleri

Araç İlçesi

Araç mahalleleri, Araç ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz yetmiş beşinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Araç, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Araç İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.446 km2’dir. Araç ilçesinin rakımı ise 676 m olarak hesaplanmıştır. Araç ilçesinin Kuzeyinde Daday, doğusunda İhsangazi, batısında Karabük, Güneyinde ise Çankırı ilçeleri bulunmaktadır. Araç ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Araç İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Araç ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 18.149 nüfusa sahiptir.

Araç ilçesini coğrafi konumu ise 41° 14′ 33.5076” Kuzey ve 33° 19′ 42.6216” Doğu gps koordinatlarıdır.

Araç Mahalleleri

Araç ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Araç ilçesinin 40 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Araç mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yukarıaraç mahallesi, Yeşil mahallesi ve Yeni mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Mesudiye mahallesi, İnönü mahallesi ve Çay mahalleleridir.

Araç mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ARAÇ MAHALLELERİ

  1. Çay Mah.
  2. İnönü Mah.
  3. Mesudiye Mah.
  4. Yeni Mah.
  5. Yeşil Mah.
  6. Yukarıaraç Mah.

Araç Tarihi ve Gezilecek Yerler

Araç mahalleleri, Yaylalar, Araç Hacı Bekir Şekerciler, Pastacılar Ve Yayla Kültürü Festivali, Araç Şehitliği, Abdal Paşa Türbesi Ve Araç Harp Müzesi gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Araç Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Azdavay Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…