İçeriğe geç

Ayvacık Mahalleleri

Ayvacık İlçesi

Ayvacık mahalleleri, Ayvacık ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz altmış beşinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Çanakkale’nin ilçesi olan Ayvacık, Çanakkale’nin yerleşim yerlerinden biridir. Ayvacık İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 880 km2’dir. Ayvacık ilçesinin rakımı ise 288 m olarak hesaplanmıştır. Ayvacık ilinin Kuzeyinde Bayramiç ve Ezine, doğusunda ise Balıkesir ilçeleri bulunmaktadır. Ayvacık ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ayvacık İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ayvacık ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 33.751 nüfusa sahiptir.

Ayvacık ilçesini coğrafi konumu ise 39° 36′ 13.5072” Kuzey ve 26° 24′ 6.6852” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ayvacık Mahalleleri

Ayvacık ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Ayvacık ilçesinin 59 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ayvacık mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Gökçetepe mahallesi, Hamdibey mahallesi ve Mıhlı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Fatih mahallesi, Ümmühan mahallesi ve Sahil mahalleleridir. Nüfus büyüklüğünün yaklaşık yüzde ellisini kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

ayvacık mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AYVACIK MAHALLELERİ

  1. Fatih Mah.
  2. Gökçetepe Mah.
  3. Hamdibey Mah.
  4. Mıhlı Mah.
  5. Sahil Mah.
  6. Ümmühan Mah.

Ayvacık Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ayvacık mahalleleri, Kaz Dağları, Babakale, Assos Antik Kenti, Şahindere Kanyonu, Afrodit Kaplıcası, Bozcaada ve Karabiga gibi yerler bulunmaktadır. Çanakkale ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ayvacık Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Bayramiç Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…