İçeriğe geç

Atkaracalar Mahalleleri

Atkaracalar İlçesi

Atkaracalar mahalleleri, Atkaracalar ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz doksan beşinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Çankırı’nın ilçesi olan Atkaracalar, Çankırı’nın yerleşim yerlerinden biridir. Atkaracalar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 234 km2’dir. Atkaracalar ilçesinin rakımı ise 1.247 m olarak hesaplanmıştır. Atkaracalar ilçesinin Kuzeyinde Bayramören, doğusunda ise Kurşunlu, batısında Çerkeş, Güneyinde ise Orta ilçeleri bulunmaktadır. Atkaracalar ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Atkaracalar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Atkaracalar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.904 nüfusa sahiptir.

Atkaracalar ilçesini coğrafi konumu ise 40° 48′ 55.8504” Kuzey ve 33° 4′ 31.7208” Doğu gps koordinatlarıdır.

Atkaracalar Mahalleleri

Atkaracalar ilçesinin 11 mahallesi bulunmaktadır. Atkaracalar ilçesinin 11 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Atkaracalar mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Nevzat Ayaz mahallesi, Gazibey mahallesi ve İlker mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Mustafa Kemal mahallesi, Ilıpınar mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir.

atkaracalar mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ATKARACALAR MAHALLELERİ

 1. Bozkuş Mah.
 2. Cumhuriyet Mah.
 3. Gazibey Mah.
 4. Hoca Mah.
 5. Hürriyet Mah.
 6. Ilıpınar Mah.
 7. İlker Mah.
 8. Kıran Mah.
 9. Mollaosman Mah.
 10. Mustafa Kemal Mah.
 11. Nevzat Ayaz Mah.

Atkaracalar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Atkaracalar mahalleleri, Hoşislamlar Türbesi, Balıklı Göl ve Ilıpınar Mağarası gibi yerler bulunmaktadır. Çankırı ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

DCIM\100MEDIA\DJI_0006.JPG

Atkaracalar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Bayramören Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…