İçeriğe geç

Atabey Mahalleleri

Atabey İlçesi

Atabey mahalleleri, Atabey ilçesi alan olarak Türkiye’nin eskiz yüz beşinci en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Isparta’nın ilçesi olan Atabey, Isparta’nın yerleşim yerlerinden biridir. Atabey İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 223 km2’dir. Atabey ilçesinin rakımı ise 1.042 m olarak hesaplanmıştır. Atabey ilinin Kuzeyinde Senirkent, doğusunda Eğirdir, batısında Gönen, Güneyinde ise Isparta Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Atabey ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Atabey İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Atabey ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.662 nüfusa sahiptir.

Atabey ilçesini coğrafi konumu ise 37° 57′ 2.1456” Kuzey ve 30° 38′ 26.8260” Doğu gps koordinatlarıdır.

Atabey Mahalleleri

Atabey ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Atabey ilçesinin 5 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Atabey mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Altunba mahallesi, Yeni mahallesi ve Gezirler mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Sökmen mahallesi, Müftü mahallesi ve Sinan mahalleleridir.

Atabey mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ATABEY MAHALLELERİ

  1. Altunba Mah.
  2. Çeşme Mah.
  3. Gezirler Mah.
  4. Müftü Mah.
  5. Onaç Mah.
  6. Pazar Mah.
  7. Sinan Mah.
  8. Sökmen Mah.
  9. Yeni Mah.

Atabey Tarihi ve Gezilecek Yerler

Atabey mahalleleri, Ertokuş Medresesi, Agrae Antik Kenti, Seleukeia Sidera, İslamköy Demirel Evi Ve Demokrasi Müzesi gibi yerler bulunmaktadır. Isparta ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Atabey Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Aksu Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…