İçeriğe geç

Aksu Mahalleleri

Aksu İlçesi

Aksu mahalleleri, Aksu ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz kırk altıncı en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Isparta’nın ilçesi olan Aksu, Isparta’nın yerleşim yerlerinden biridir. Aksu İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 544 km2’dir. Aksu ilçesinin rakımı ise 1.223 m olarak hesaplanmıştır. Aksu ilinin Kuzeyinde ve batısında Eğirdir, doğusunda ise Yenişarbademli, Güneyinde ise Sütçüler ilçeleri bulunmaktadır. Aksu ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Aksu İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Aksu ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.244 nüfusa sahiptir.

Aksu ilçesini coğrafi konumu ise 37° 47′ 57.3072” Kuzey ve 31° 4′ 10.4556” Doğu gps koordinatlarıdır.

Aksu Mahalleleri

Aksu ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Aksu ilçesinin 13 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Aksu mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla İstiklal mahallesi, Pazarcık mahallesi ve Tepe mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kurtuluş mahallesi, Akçaşar mahallesi ve Hürriyet mahalleleridir.

Aksu mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AKSU MAHALLELERİ

  1. Akçaşar Mah.
  2. Bahçeli Mah.
  3. Çay Mah.
  4. Hürriyet Mah.
  5. İstiklal Mah.
  6. Kurtuluş Mah.
  7. Orta Mah.
  8. Pazarcık Mah.
  9. Tepe Mah.

Aksu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Aksu mahalleleri, Tynada, Timbriada, Eurymedon Kutsal Alanı, Zindan Köprüsü, Zindan Mağarası ve Köprüçay Kanyonu gibi yerler bulunmaktadır. Isparta ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Aksu Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Atabey Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…