İçeriğe geç

Aslanapa Mahalleleri

Aslanapa İlçesi

Aslanapa mahalleleri, Aslanapa ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz kırk dördüncü en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Kütahya’nın ilçesi olan Aslanapa, Kütahya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Aslanapa İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 731 km2’dir. Aslanapa ilçesinin rakımı ise 1.031 m olarak hesaplanmıştır. Aslanapa ilçesinin Kuzeyinde Tavşanlı, doğusunda Kütahya Merkez, batısında Çavdarhisar ve Emet, Güneyinde ise Gediz ve Altıntaş ilçeleri bulunmaktadır. Aslanapa ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Aslanapa İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Aslanapa ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.834 nüfusa sahiptir.

Aslanapa ilçesini coğrafi konumu ise 39° 12′ 53.6436” Kuzey ve 29° 52′ 13.2384” Doğu gps koordinatlarıdır.

Aslanapa Mahalleleri

Aslanapa ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Aslanapa ilçesinin 35 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Aslanapa mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Cumhuriyet mahallesi ve Yalnızsaray mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Pınarbaşı mahallesi ve Hürriyet mahalleleridir.

Aslanapa mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ASLANAPA MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mah.
  2. Hürriyet Mah.
  3. Pınarbaşı Mah.
  4. Yalnızsaray Mah.

Aslanapa Tarihi ve Gezilecek Yerler

Aslanapa mahalleleri Merkez, Örenköy, Ortaca, Aslıhanlar, Kureyşler, Göynükören, Karadiğin köylerinde tespit edilen yerleşim yerleri ve Tümülüsler (anıtsal mezar yapıları) gibi yerler bulunmaktadır. Kütahya ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Aslanapa Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Altıntaş Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…