İçeriğe geç

Altıntaş Mahalleleri

Altıntaş İlçesi

Altıntaş mahalleleri, Altıntaş ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz otuz altıncı en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Kütahya’nın ilçesi olan Altıntaş, Kütahya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Altıntaş İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 941 km2’dir. Altıntaş ilçesinin rakımı ise 1.039 m olarak hesaplanmıştır. Altıntaş ilçesinin Kuzeyinde Kütahya Merkez ve Aslanapa, doğusunda Afyonkarahisar, batısında Gediz, Güneyinde ise Dumlupınar ilçeleri bulunmaktadır. Altıntaş ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Altıntaş İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Altıntaş ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 15.835 nüfusa sahiptir.

Altıntaş ilçesini coğrafi konumu ise 39° 3′ 28.7964” Kuzey ve 30° 6′ 30.8052” Doğu gps koordinatlarıdır.

Altıntaş Mahalleleri

Altıntaş ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Altıntaş ilçesinin 36 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Altıntaş mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kazım Cumhuriyet mahallesi, Hürriyet mahallesi ve İstiklal mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeni mahallesi ve Bozbay mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ALTINTAŞ MAHALLELERİ

  1. Bozbay Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Hürriyet Mah.
  4. İstiklal Mah.
  5. Yeni Mah.

Altıntaş Tarihi ve Gezilecek Yerler

Altıntaş mahalleleri Çalköy-Zafertepeçalköy, Zafer Anıtı, Şehit Sancaktar-Meçhul Asker-Anıtı, Şehit Yüzbaşı Şekip Efendi Şehitliği Ve Antik Mermer Ocakları gibi yerler bulunmaktadır. Kütahya ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Altıntaş Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Aslanapa Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…