İçeriğe geç

Arpaçay Mahalleleri

Arpaçay İlçesi

Arpaçay mahalleleri, Arpaçay ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz elli dördüncü en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kars’ın ilçesi olan Arpaçay, Kars’ın yerleşim yerlerinden biridir. Arpaçay İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.165 km2’dir. Arpaçay ilçesinin rakımı ise 1.695 m olarak hesaplanmıştır. Arpaçay ilçesinin Kuzeyinde Ardahan, doğusunda Akyaka, batısında Susuz, Güneyinde ise Kars Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Arpaçay ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Arpaçay İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Arpaçay ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 16.276 nüfusa sahiptir.

Arpaçay ilçesini coğrafi konumu ise 40° 50′ 48.2928” Kuzey ve 43° 19′ 55.5456” Doğu gps koordinatlarıdır.

Arpaçay Mahalleleri

Arpaçay ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Arpaçay ilçesinin 48 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Arpaçay mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Tufan Paşa mahallesi, Yeni mahallesi ve Yeşilova mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Köleli mahallesi, Boynuyoğunlu mahallesi ve Kabaklar mahalleleridir.

Arpaçay mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ARPAÇAY MAHALLELERİ

  1. Bahçeler Mah.
  2. Orta Mah.
  3. Yalınçayır Mah.
  4. Yeni Mah.

Arpaçay Tarihi ve Gezilecek Yerler

Arpaçay mahalleleri, Çanaksu Kütük Ev, Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti, Çıldır Gölü, Doğruyol (Cala) Köyü Kilisesi Ve Polat Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Kars ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Arpaçay Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Akyaka Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…