İçeriğe geç

Akyaka Mahalleleri

Akyaka İlçesi

Akyaka mahalleleri, Akyaka ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz kırk dördüncü en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kars’ın ilçesi olan Akyaka, Kars’ın yerleşim yerlerinden biridir. Akyaka İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 417 km2’dir. Akyaka ilçesinin rakımı ise 1.492 m olarak hesaplanmıştır. Akyaka ilçesinin doğusunda ise Ermenistan, batısında Arpaçay, Güneyinde ise Kars Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Akyaka ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Akyaka İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Akyaka ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 10.454 nüfusa sahiptir.

Akyaka ilçesini coğrafi konumu ise 40° 44′ 33.2196” Kuzey ve 43° 37′ 38.5572” Doğu gps koordinatlarıdır.

Akyaka Mahalleleri

Akyaka ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Akyaka ilçesinin 27 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Akyaka ilçesinin üç adet mahallesi bulunmaktadır. Bu mahalleler nüfus büyüklükleri sırasıyla Tepe mahallesi, İstasyon mahallesi ve Topyaka mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğünü ağırlık olarak kırsal kesim yani köyleri oluşturmaktadır. Geri kalan kısmını ise mahalleleri oluşturmaktadır.

Akyaka mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

AKYAKA MAHALLELERİ

  1. İstasyon Mah.
  2. Tepe Mah.
  3. Topkaya Mah.

Akyaka Tarihi ve Gezilecek Yerler

Akyaka mahalleleri, Akyaka Tarım Hayvancılık Ve Kültür Festivali, Ani Kenti Harabeleri, Kız Kalesi-Tignis Kalesi, Tarihi Tren Garı, Kayaköprü Köyü Argina Katedrali Ve Şahnalar Köyü Camisi gibi yerler bulunmaktadır. Kars ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Akyaka Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Arpaçay Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…