Arhavi Mahalleleri

Arhavi İlçesi

Arhavi mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin’in ilçesi olan Arhavi, Artvin’in yerleşim yerlerinden biridir. Arhavi ilçesinin alan olarak Türkiye’nin altı yüz elli birinci en büyük ilçesidir. Arhavi İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 407 km2’dir. Arhavi ilçesinin rakımı ise 7 m olarak hesaplanmıştır. Arhavi İlçesinin, Kuzeyinde, Hopa, Doğusunda, Murgul Batısında, Rize Güneyinde, Yusufeli ilçeleri bulunmaktadır. Arhavi ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Arhavi İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Arhavi ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 21,544 nüfusa sahip ilçedir.

Arhavi ilçesinin coğrafi konumu ise 41° 21′ 10.9944” Kuzey ve 41° 18′ 32.3784” Doğu gps koordinatlarıdır.

Arhavi Mahalleleri

Arhavi ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Arhavi ilçesinin 30 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Arhavi mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Muzasade mahallesi, Boğaziçi mahallesi ve Aşağı Hacılar mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise Yemişlik mahallesi, Kale mahallesi ve Yukarı Hacılar mahalleleridir.

arhavi mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ARHAVİ MAHALLELERİ

  1. Aşağı Hacılar Mah.
  2. Boğaziçi Mah.
  3. Cumhuriyet Mah.
  4. Kale Mah.
  5. Musazade Mah.
  6. Yemişlik Mah.
  7. Yukarı Hacılar Mah.

Arhavi Tarihi ve Gezilecek Yerler

Arhavi mahalleleri, Mençuna Şelalesi, Kamilet Vadisi, Ciha Dağı ve Kalesi,  Ortacalar Çifte Kemer Köprüsü, Ortacalar Merkez Camii, Hatila Vadisi gibi yerler bulunmaktadır. Artvin ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçeler arasında yer almaktadır.

Arhavi Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ardanuç Mahalleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…