Ardanuç Mahalleleri

Ardanuç İlçesi

Ardanuç mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin’in ilçesi olan Ardanuç, Artvin’in yerleşim yerlerinden biridir. Merkez ilçesinin alan olarak Türkiye’nin otuz ikinci en büyük ilçesidir. Ardanuç İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 958 km2’dir. Ardanuç ilçesinin rakımı ise 490 m olarak hesaplanmıştır. Ardanuç İlçesinin, Kuzeyinde, Şavşat, Doğusunda, Ardahan Artvin Merkez Güneyinde, Erzurum ilçeleri bulunmaktadır. Ardanuç ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Ardanuç İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ardanuç ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 11.344 nüfusa sahip ilçedir.

Ardanuç ilçesinin coğrafi konumu ise 41° 7′ 24.1644” Kuzey ve 42° 3′ 55.9044” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ardanuç Mahalleleri

Ardanuç ilçesinin 1 mahallesi bulunmaktadır. Ardanuç ilçesinin 49 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ardanuç ilçesinin 1 adet mahallesi bulunmaktadır ve Artvin ilinin birinci en az mahalle sayısına sahiptir. Merkez mahallesi olarak geçmektedir. Merkez mahallesi Ardanuç ilçesinin nüfusunun yüzde seksenini oluşturmaktadır. Geri kalan yüzde yirmilik kısmın da köy yerleşimleri oluşturmaktadır. Merkez mahallesi ilçenin merkez konumunu oluşturmaktadır.

ardanuç mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ARDANUÇ MAHALLELERİ

  1. MERKEZ MAHALLESİ

Ardanuç Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ardanuç mahalleleri, Cehennem Deresi Kanyonu, Rabat Kilisesi, Dolishane Kilisesi, Opiza Manastırı, Porta Manastırı, Yalniz Çam Gecidi gibi yerler bulunmaktadır. Artvin ilinin önemli turizm noktalarından olan dini yapıları, doğa harikalarıyla, Doğu Karadeniz Bölgesindeki doğal güzellikleri ile bildiğimiz ilçenin, doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ardanuç Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Arhavi Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…