İçeriğe geç

Ardahan İlçeleri

Ardahan ilçeleri, Ardahan ili Türkiye’nin alan olarak altmış beşinci en büyük ilidir. Ardahan ili 27 mayıs 1992 yılında il olmuştur. Ardahan kentinin kuruluşu yaygın bir efsaneye dayanmaktadır. Mtshetos’un oğlu Cavahos Tsunda ve Ardahan kentlerini kurmuştur. Ancak kuruluşu sırasında Ardahan’ın adı Kacta Kalaki’ydi (Şeytan Şehri). Ardahan ilinin ekonomik yapısını hayvancılık sektörü oluşturmaktadır. En önemli kaynağı kümes hayvancılığı olarak kaz yetiştiriciliğidir. Ardahan ilinin 2021 verilerine göre 94.932 nüfusa sahip ilimizdir.

Ardahan İlçeleri nelerdir?

Ardahan ilinin 6 ilçesi bulunmaktadır. Ardahan ilçeleri alfabetik sırasıyla Damal, Merkez, Göle, Çıldır, Hanak, Posof, ilçeleridir. En kalabalık ilçeleri sırasıyla Merkez ve Göle ilçeleridir. Ardahan merkez ilçesi Ardahan merkez ilçesi olarak geçmektedir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise sırasıyla Damal ve Posof ilçeleridir.

ardahan ilce haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçelere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ARDAHAN İLÇELERİ

  • Merkez (Merkez)
  • Göle
  • Çıldır
  • Hanak
  • Posof
  • Damal

Ardahan İlçeleri, Ardahan Hangi Bölgemizdedir?

Ardahan ili Doğu Anadolu bölgesinde bulunan bir ilimizdir. Güneyinde Erzurum ve Kars, batısında Artvin illeri, güneydoğusunda Ermenistan sınırı ve batısında ise Artvin illeri yer almaktadır. İl genelinde karasal iklim hakim olup; kışlar uzun, sert ve kar yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklığı 3,7 °C olup, kışın –30,0 °C’nin altına indiği kayıtlara geçmiştir.

Ardahan nerede? Ardahan’a nasıl gidilir?

Ardahan ilinin yüz ölçümü 5156 km2dir. Ardahan konumu ise 41° 6′ 46.6164” Kuzey ve 42° 42′ 8.2008” Doğu koordinatlarıdır.

Ardahan ‘a nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumunuzdan tıklayıp yol tarifi alabilirsiniz.

Ardahan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Şeytan Kalesi, Atatürk Silüeti, Ardahan Kalesi, Karagöl – Sahara Milli Parkı, Cemal Tural Tabiat Parkı, Yalnızçam Kayak Merkezi, Akçakale Adası Bülbülan Yaylası Yalnızçam Yaylası Göle, Okçuoğlu Yaylası gibi yerler şeklinde sıralayabiliriz. Tarihi yapıları, Milli parklar ve yaylalarıyla çevrilmiş ilimizdir. Atatürk Silüeti aralarında en ilginç ve eşsiz doğal güzelliklerinden biridir. Kültür ve doğa turizmi için tercih edilebilir illerimiz arasında yer almaktadır.

Ardahan Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kars ilçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…