İçeriğe geç

Amasya Yol Tarifi

Amasya yol tarifi; yazımızda öncelikle Amasya şehrimize ait kısa bilgiler mevcut olup ardından, Amasya’ya nasıl gidilir? Amasya yol tarifi? Amasya yol haritası? Amasya İlçeleri Yol Güzergahı? Sorularına yanıt vereceğiz.

Amasya İli Hakkında

Karadeniz bölgesinde yer alan Amasya ili, Türkiye’nin en fazla nüfusa sahip elli yedinci şehridir. Amasya ili yüzölçümü yaklaşık 5,690 km2’dir. Amasya ilinin coğrafi konumu ise 40°41′59″K 35°41′11″D GPS koordinatlarıdır. Amasya ilinin Kuzeyinde Samsun, doğusunda ise Tokat, batısında Çorum, Güneyinde ise Yozgat illeri bulunmaktadır. Amasya ili Karadeniz iklimine sahiptir. Amasya ülkemizde turizmin önemli noktalarından biridir. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Amasya ili 2019 yılı TÜİK verilerine göre 321.913 nüfusa sahiptir.

Amasya ili hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız

Amasya Yol Tarifi

Amasya’ya Nasıl Gidilir? 

Amasya’ya kara yolu, hava yolu ya da demir yolunu tercih ederek gidebilirsiniz. Karayolu ile özel aracınız veya kara yolu toplu taşıma araçları ile Amasya’ya gelebilirsiniz. Amasya karayolu ile İstanbul’a yaklaşık 677 km, Ankara’ya yaklaşık 340 km, İzmir’den ise yaklaşık 931 km uzaklıktadır. Hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Amasya Şehir Merkezinde yer alan Amasya Merzifon Havalimanı’na gidebilirsiniz. Demir yolu ile ulaşımı tercih edecek olursanız TCDD seferleri sayesinde Amasya’ya demiryolu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Amasya Yol Tarifi

Bulunduğunuz konumdan Amasya’ya yol tarifi oluşturmak için tıklayınız.

Amasya Yol Haritası

Harita sayesinde konuma tıklayıp yol tarifi butonuna tekrar tıkladığınızda bulunduğunuz konumdan veya seçeceğiniz başka bir konumdan Amasya’ya yol güzergahı oluşturabilirsiniz.  

Amasya İlçeleri Yol Tarifi?

Yukarıda yer alan bilgiler ile Amasya iline kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şimdi ise Amasya ilimize bağlı ilçelerin yol tarifine ulaşmak için aşağıdaki listede yer alan ve gitmek istediğiniz ilçeye tıklayarak yol güzergahı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Amasya İlçeleri

  • Amasya (il merkezi)
  • Göynücek
  • Gümüşhacıköy
  • Hamamözü
  • Merzifon
  • Suluova
  • Taşova