İçeriğe geç

Altınyayla Mahalleleri

Altınyayla İlçesi

Altınyayla mahalleleri, Altınyayla ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz yedinci en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Burdur’un ilçesi olan Altınyayla, Burdur’un yerleşim yerlerinden biridir. Altınyayla İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 221 km2’dir. Altınyayla ilçesinin rakımı ise 1.245 m olarak hesaplanmıştır. Altınyayla ilinin Kuzeyinde Gölhisar, doğusunda ise Çavdır, batısında Denizli, Güneyinde ise Muğla ilçeleri bulunmaktadır. Altınyayla ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Altınyayla İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Altınyayla ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.422 nüfusa sahiptir.

Altınyayla ilçesini coğrafi konumu ise 37° 43′ 6.0024” Kuzey ve 30° 16′ 56.3988” Doğu gps koordinatlarıdır.

Altınyayla Mahalleleri

Altınyayla ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Altınyayla ilçesinin 10 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Altınyayla ilçesinin dört mahallesi bulunmaktadır. Altınyayla mahalleleri nüfus büyüklüğü sırasıyla Taşyaka mahallesi, Heybeli mahallesi, Gülpınar mahallesi ve Yeni mahalleleridir. Altınyayla ilçesinin nüfus yapısını yaklaşık yüzde ellisini kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır. Geri kalan yüzde ellilik kısmını kırsal yerleşim oluşturmaktadır.

altınyayla mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ALTINYAYLA MAHALLELERİ

  1. Gülpınar Mah.
  2. Heybeli Mah.
  3. Taşyaka Mah.
  4. Yeni Mah.

Altınyayla Tarihi ve Gezilecek Yerler

Altınyayla mahalleleri, Merkez Camii, Sarissa Antik Kenti, Karanlıkdere Kanyonu ve Balboura Antik Kentigibi yerler bulunmaktadır. Burdur ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Altınyayla Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ağlasun Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…